Rugby

MHS Rugby

Coaches

u.14A+B - Mssrs. Mark Louwies & Strauss Koekemoer
u.15A+B - Mssrs. Muller Boshoff & Steve Kruger
u.16A+B - Mssrs. Willem Hermann & Clinton Gerber
3rd, 2nd, 1st - Mssrs. Ian van Heerden, Tian Knoetze & Juaan Slabbert

2020 Dates

7 March - Training Camp
14 March - vs Frans du Toit (home)
24-28 March - Toere (alle spanne)
4 April - Vriendskaplik
18 April - vs Frikkie Meyer (away)
25 April - vs Piet Potgieter (home)
2 May - vs HTS Tom Naudé (home)
9 May - vs Ellisras (away)
16 May - vs Hans Strijdom (home)
23 May - vs Ben Viljoen (home)
30 May - vs PHS (home)
6 June - Limpopo Final (2nd & B teams)
- Limpopo semi-final (A teams)
18 July - Limpopo Final: Polokwane
1 August - VIRSEKERBEKER Qualifying Round
8 August - VIRSEKERBEKER Quarter final
15 August - VIRSEKERBEKER Semi final
22 August - VIRSEKERBEKER Final

2019 Results

OPPONENTS DATE HOME/AWAY u.14A u.14B u.15A u.15B u.16A 3rd 2nd 1st
PHS 9 March Away 0-19 0-57 24-5   6-22 7-27 5-31 15-68
HTS Tom Naudé 14 March Home 10-19   36-0   33-20   33-14 45-6
Frans du Toit 6 April Away 34-0   34-0   38-7   21-17 17-17
Heuwelkruin 13 April Away 64-0   36-5   44-0     12-48
Ben Viljoen 27 April Away 26-10   25-22 5-20 33-5   19-26 27-30
Piet Potgieter 4 May Away 40-5   7-22   19-20 0-22 27-7 3-40
Ellisras 11 May Home 29-22   46-7   15-26 22-12 34-10 14-44
Hans Strijdom 18 May Away 24-7   8-38   49-0 0-32 38-10 26-41
Frikkie Meyer 1 June Home 12-24   15-12   63-7 5-31 23-24 27-60
Limpopo Semi-Final 8 June Away u.14A :: MHS 3-17 Frikkie Meyer

GLENWOOD FEST TOUR - 16-24 MARCH 2019

TEAM DATE SCORES DATE SCORES DATE SCORES
u.14A 18 March MHS 7-21 Montana 20 March MHS 0-52 Glenwood 22 March MHS 17-0 Amanzimtoti
u.15A 18 March MHS 0-52 Glenwood 20 March MHS 0-47 Westvalia 22 March MHS 10-14 Montana Inv
u.16A 19 March MHS 12-38 Midstream 21 March MHS 10-7 DHS 23 March MHS 32-0 Westvalia
2nd 18 March MHS 5-19 Glenwood 20 March MHS 7-55 Westvalia 22 March MHS 21-13 Goudveld
1st 19 March MHS 7-38 Pionier 21 March MHS 7-37 Centurion 23 March MHS 19-17 Eye of the Tiger

2018 Uitslae

OPPONENTS DATE HOME/AWAY u.14A u.14B u.15A u.15B u.16A u.16B 3rd 2nd 1st
Rob Ferreira, Witrivier 10 March Away 74-0 41-10 14-15 10-24 24-14 41-10   33-5 28-17
Southdowns, Centurion 17 March Away 63-0   66-0   58-0     31-5 36-0
Lydenburg 24 March Away 48-0   34-8   12-22   26-20 7-17 14-67
Ellisras 14 April Away 34-19   12-18   24-30     13-24 17-36
Hans Strijdom 21 April Home 17-7   54-0 51-0 34-5   5-22 22-22 27-12
HTS Tom Naudé 5 May Away 24-10   47-12   31-15     35-10 31-11
Ben Viljoen, Groblersdal 12 May Home 28-19 40-5 44-5   76-12     25-34 25-15
Piet Potgieter 19 May Home 26-24 38-5 12-12   41-5   27-0 12-20 17-44
Frikkie Meyer 25 May Away 13-19 40-14 40-15   31-14   22-5 73-0 64-11
Limpopo Semi-Finaal 9 June Away 25-17 BV 71-5 FM 17-19 PP 20-17 PP          
Limpopo Finaal 21 July Away 16-10 FM       22-24 ELL        

MERENSKY NTK RUGBY WEEK  - 3-7 APRIL 2018

TEAM DATE SCORES DATE SCORES DATE SCORES
u.14A 5 April MHS 19-10 PHS 6 April MHS 26-21 MHS u.15B    
u.14B 5 April MHS 5-64 u.15 Inv 6 April MHS 0-62 PHS A    
u.15A 5 April MHS 15-21 PHS 6 April MHS 0-28 PHS    
u.15B 5 April MHS 5-27 PHS 6 April MHS Inv 0-48 PHS    
u.16A 4 April MHS 55-8 PHS 5 April MHS 67-5 Malibu 7 April MHS 67-0 DZJ
u.16B 4 April MHS 14-38 Hudson 5 April MHS 0-61 PHS    
2nd 4 April Barbarians 33-45 DZJ 5 April MHS 20-59 Malibu 7 April MHS 52-0 Michell House
1st 4 April MHS 41-24 Malibu 5 April MHS 64-0 Hudson 7 April MHS 45-19 Malibu

2017 Results

Ellisras - 4 March 2017

RESULTS:
u.14A - won 17-7
u.14B - lost 15-19
u.15A - lost 5-15
u.16A - drew 20-20
3rd - lost 7-22
2nd - won 33-3
1st - won 16-14


HTS Tom Naudé, Polokwane - 11 March 2017

RESULTS:
u.14A - won 22-17
u.15A - won 48-10
u.15B - won 48-14
u.16A - lost 14-15
2nd - won 34-7
1st - won 53-15


Piet Potgieter, Mokopane - 25 March 2017

RESULTS:
u.14A - lost 17-27
u.15A - won 14-5
u.16A - lost 7-27
2nd - lost 21-22
1st - won 24-12


Rob Ferreira, White River - 22 April 2017

RESULTS:
u.14A - lost 19-22
u.14B - lost 0-19
u.15A - lost 7-26
u.15B - lost 5-29
u.16A - won 22-7
2nd - won 33-5
1st - won 19-15


Lydenburg - 25 April 2017

RESULTS:
u.14A - won 24-12
u.14B - won 10-5
u.15A - won 17-12
u.15B - won 34-5
u.16A - won 43-0
2nd - won 12-5


PHS, Polokwane - 13 May 2017

RESULTS:
u.14A - lost 0-46
u.14B - lost 7-35
u.15A - lost 8-10
u.15B - lost 5-39
u.16A - lost 0-73
u.16B - lost 0-89
3rd - lost 7-47
2nd - lost 12-22
1st - lost 15-25


Frans du Toit, Phalaborwa - 20 May 2017

RESULTS:
u.14A - won 54-5
u.15A - won 52-13
u.16A - won 19-7
2nd - won 41-12
1st - won 54-14


Ben Vorster, Tzaneen - 27 May 2017

RESULTS:
u.14A - lost 21-22
u.14B - lost 22-27
u.15A - won 20-10
u.15B - lost 7-44
u.16A - lost 5-37
u.16B - lost 5-65
3rd - lost 10-39
2nd - lost 12-50
1st - lost 11-43


Louis Trichardt - 3 June 2017

RESULTS:
u.14A - won 37-14
u.15A - won 22-0
u.16A - gelykop 19-19
2nd - lost 10-12
1st - lost 27-21

2016 Results

Lydenburg (away) - 27 February 2016

Cancelled due to rain.


Piet Potgieter (home) - 5 March 2016

SCORES:
u.14A - drewp 7-7
u.14B - won 10-5
u.15A - lost 10-29
u.16A - won 16-13
3rd - lost 17-19
2nd - won 27-19
1st - lost 15-24


Ellisras (home) - 12 March 2016

SCORES:
u.14A - won 28-12
u.14B - won 15-14
u.15B - won 25-0
u.16A - lost 10-15
3rd - won 32-0
2nd - won 10-5
1st - won 36-13


Rob Ferreira, White River (home) - 16 April 2016

SCORES:
u.14A - lost 0-60
u.14B - lost 5-31
u.15A - won 15-10
u.16A - lost 22-29
3rd - won 21-5
2nd - won 16-6
1st - won 34-12


Louis Trichardt (home) - 23 April 2016

SCORES:
u.14A - won 31-10
u.15A - lost 5-29
u.16A - won 22-14
1st - won 66-14


Ben Viljoen (away) - 27 April 2016

SCORES:
u.14A - won 36-12
u.15A - lost 15-17
2nd - lost 0-33

Because of provincial trials the u.16 and 1st teams did not play against Ben Viljoen on this day.


Eric Louw (home) - 7 May 2016

SCORES:
u.14A - won 52-0
u.15A - won 36-0
u.16A - won 79-0
1st - won 48-9


Frans du Toit, Phalaborwa (away) - 21 May 2016

SCORES:
u.14A - won 23-13
u.15A - won 15-12
u.16A - won 47-5
2nd - won 48-12
1st - won 8-6


Limpopo Semi Finals - 11 June 2016

SCORES:
u.14A vs Piet Potgieter - won 17-5
u.15A - lost 12-22
u.16A - lost 27-41
2nd (finals) - lost 0-25
1st vs Hans Strijdom - won 35-6

u.14 and 1st teams through to the Limpopo finals.


Limpopo Finals - 23 July 2016

SCORES:
u.14A vs Ellisras - lost 5-16
1st vs Ben Viljoen, Groblersdal - lost 24-42

Both teams through to the Beeld play-offs.


Beeld Play-offs - 30 July 2016

u.14A vs Die Wilgers - won 41-7
1st vs Erasmus, Bronkhorstspruit - won 15-13

Both teams through to the Beeld semi finals.


Beeld Semi finals - 13 August 2016

u.14A vs Hartbeespoort - won 15-12
1st vs Vryburg - lost 10-36


Beeld Finals - 20 August 2016

u.14A vs Vryburg - lost 5-17

u.14A is Beeld runner-up!