Rugby

MHS Rugby

2024 Dates

2024 RUGBY Proposed Dates

2024 Coaches

TEAMS COACHES TEAM MANAGERS
1st Team Steve Kruger & Muller Boshoff Arno Last & Jan Potgieter
2nd Team Steve Kruger & Muller Boshoff Arno Last & Jan Potgieter
3rd Team Hannes Visser & Magnus Steyn Jnr  
u16 Vicky Esterhuizen, Steven Steyn & Divan van Rooyen  
u15 Ian van Heerden & Francois Bothma Adriaan Joubert
u14 Divan Potgieter & Christian Liebenberg Enrich Steenkamp
u15 7's Ian van Heerden & Francois Bothma  
u17 7's Steve Kruger & Muller Boshoff  

2023 Results

(Merensky scores first.)

OPPONENTS DATE HOME LEAGUE u.14A u.14B u.15A u.15B u.16A u.16B 3rd 2nd 1st
HS Ellisras 11 March No No 26-0 15-10 14-12 15-10 39-7 27-5 35-5 19-5 12-10
Curro Northern Academy
(MLA B-spanne vs NA A-spanne)
15 April No No - 60-10 - 19-15 - 28-17 74-0 61-0 -
HTS Tom Naudé 22 April Yes No 40-0 45-5 5-15 33-0 38-8 24-5 - 10-3 43-19
HS Frans du Toit 6 May No No 45-0 72-12 12-0 29-0 24-0 21-0 - 29-10 45-27
HS Eldoraigne 13 May Yes Yes 19-20 28-24 16-20 20-23 14-17 0-31 5-10 7-5 32-22
HS Alberton 27 May No Yes 44-7 85-0 10-29 12-14 8-26 19-7 74-7 37-5 40-21
HS Wesvalia 3 June No Yes 19-29 28-21 7-31 0-33 23-19 35-10 0-79 19-22 8-18
HS Die Anker 22 July No Yes                  
HS Dr Malan 29 July Yes Yes                  
Potch Volkies 5 August Yes Yes                  
PHS 12 August No Yes                  

 


2022 Results

(Merensky scores first.)

OPPONENTS DATE HOME LEAGUE u.14A u.14B u.15A u.15B u.16A u.16B 3rd 2nd 1st
Stanford Lake College
(MLA o.15B vs SLC o.15A)
(MLA 3e vs SLC 1e)
2 March Yes No - - -   - -   - -
HS Brits 5 March No No - - 43-3 - 21-0 - - 45-19 21-12
PHS 12 March Yes No 0-39 0-57 7-20 0-8 12-27 24-12 17-19 10-10 23-12
HS Piet Potgieter 13 April Yes Yes 55-3 - 64-0 - 101-0 - 58-0 17-0 50-0
HS Hans Strijdom 23 April Yes Yes 22-0 5-15 20-7 14-20 22-20 28-12 24-19 40-24 48-3
GWK LANDBOUSKOLETOERNOOI @ HS LANDBOUDAL
HS Landboudal 30 April No No 0-29 - 26-17 - 26-5 - - 0-52 24-19
HS Marlow 2 May No No 5-27 - 13-17 - 7-52 - - 5-43 16-28
 
HS Ellisras 14 May Nee Yes 7-12 5-39 24-17 21-0 10-13 31-0 19-22 5-0 38-26
HTS Tom Naudé 21 May Nee Yes 19-5 45-5 25-9 19-24 31-19 40-5 - 0-24 ?
HS Ben Viljoen 29 May Yes Yes 5-25 15-22 37-5 31-12 94-0 - - 29-5 49-33
Limpopo Final (Div 2) 23 July Yes Yes - - 12-10
Ellisras
- 36-37
Ellisras
- - - 20-12
FM
Noordvaal Play-offs 30 July Yes Yes 12-17
Randburg
- 73-15
Leeuwenhof
- 40-14
Randburg
- - - 50-12
Leeuwenhof
Noordvaal (u.16) @ HS Pta-Noord 5 August No Yes - - - - 22-6 - - - -
Noordvaal Quarter Final (u.15 & 1st) 6 August Yes Yes - - 22-15
Ermelo
- - - - - 45-5
Ermelo
Noordvaal Semi Final 13 August Yes/No Yes - - 10-16
Hans Moore
- 7-38
Potch Gim
- - - 36-7
Ellisras
Noordvaal Final 20 August No Yes - - - - - - - - 12-22
Midstream

HANSIE WEEK - 22-26 MARCH 2022

TEAM DATE SCORES DATE SCORES DATE SCORES
u.14A 22 March MHS 10-26 Jeppe Boys A 24 March MHS 29-27 HS Noordheuwel 26 March MHS 27-10 Northcliff High
u.15A 22 March MHS 20-20 HS Oosmoot 24 March MHS 10-12 HS Riebeeckrand 26 March MHS 19-8 Northcliff High
u.16A 22 March MHS 10-0 HS Die Anker 24 March MHS 21-7 HS Frikkie Meyer 26 March MHS 19-14 HS Hans Strijdom

The u.16 boys were crowned u.16 champions of the week.
Caleb Mokgalaotse was named best left wing of the week and included in the u.16 "dream team".
Hardus Terblanche has also been included as a loose forward in this "dream team" that will tour Italy.

OAKDALE TOUR - 25-30 MARCH 2022

TEAM DATE SCORES DATE SCORES DATE SCORES
1st 26 March MHS 29-20 Augsburg Landbougimnasium 28 March MHS 34-5 HS Overberg 30 March MHS 22-10 HS Brackenfell

The 1st team ends the week undefeated!
Nyakala Sethaba was selected as the best 7 flank out of the 32 1st teams on tour.


2021 Results

(Merensky scores first.)

OPPONENTS DATE HOME LEAGUE u.14A u.14B u.15A u.16A 2nd 1st
HS Frikkie Meyer
(First game after COVID)
8 Mei Nee Ja 7-0 17-22 34-5 7-8 8-25 23-22
Plasie Premier League (PPL)
Play-offs
8 September Ja Nee Visarende (31) vs Mambas (7) | Bosvarke (38) vs Jakkalse (5)
Plasie Premier League (PPL)
Finals
15 September Ja Nee Jakkalse (36) vs Mambas (5) | Bosvarke (27) vs Visarende (26)
1 - Bosvarke, 2 - Visarende, 3 - Jakkalse, 4 - Mambas

 


2020 Results

(Merensky scores first.)

OPPONENTS DATE HOME LEAGUE u.14A u.14B u.15A u.16A 2nd 1st
HS Frans du Toit 14 March Yes No 59-5 - 27-7 45-15 45-22 15-11
COVID-19 ...                  

 


2019 Results

OPPONENTS DATE HOME/AWAY u.14A u.14B u.15A u.15B u.16A 3rd 2nd 1st
PHS 9 March Away 0-19 0-57 24-5 - 6-22 7-27 5-31 15-68
HTS Tom Naudé 14 March Home 10-19 - 36-0 - 33-20 - 33-14 45-6
Frans du Toit 6 April Away 34-0 - 34-0 - 38-7 - 21-17 17-17
Heuwelkruin 13 April Away 64-0 - 36-5 - 44-0 - - 12-48
Ben Viljoen 27 April Away 26-10 - 25-22 5-20 33-5 - 19-26 27-30
Piet Potgieter 4 May Away 40-5 - 7-22 - 19-20 0-22 27-7 3-40
Ellisras 11 May Home 29-22 - 46-7 - 15-26 22-12 34-10 14-44
Hans Strijdom 18 May Away 24-7 - 8-38 - 49-0 0-32 38-10 26-41
Frikkie Meyer 1 June Home 12-24 - 15-12 - 63-7 5-31 23-24 27-60
Limpopo Semi-Final 8 June Away u.14A :: MHS 3-17 Frikkie Meyer

GLENWOOD FEST TOUR - 16-24 MARCH 2019

TEAM DATE SCORES DATE SCORES DATE SCORES
u.14A 18 March MHS 7-21 Montana 20 March MHS 0-52 Glenwood 22 March MHS 17-0 Amanzimtoti
u.15A 18 March MHS 0-52 Glenwood 20 March MHS 0-47 Westvalia 22 March MHS 10-14 Montana Inv
u.16A 19 March MHS 12-38 Midstream 21 March MHS 10-7 DHS 23 March MHS 32-0 Westvalia
2nd 18 March MHS 5-19 Glenwood 20 March MHS 7-55 Westvalia 22 March MHS 21-13 Goudveld
1st 19 March MHS 7-38 Pionier 21 March MHS 7-37 Centurion 23 March MHS 19-17 Eye of the Tiger

2018 Uitslae

OPPONENTS DATE HOME/AWAY u.14A u.14B u.15A u.15B u.16A u.16B 3rd 2nd 1st
Rob Ferreira, Witrivier 10 March Away 74-0 41-10 14-15 10-24 24-14 41-10   33-5 28-17
Southdowns, Centurion 17 March Away 63-0   66-0   58-0     31-5 36-0
Lydenburg 24 March Away 48-0   34-8   12-22   26-20 7-17 14-67
Ellisras 14 April Away 34-19   12-18   24-30     13-24 17-36
Hans Strijdom 21 April Home 17-7   54-0 51-0 34-5   5-22 22-22 27-12
HTS Tom Naudé 5 May Away 24-10   47-12   31-15     35-10 31-11
Ben Viljoen, Groblersdal 12 May Home 28-19 40-5 44-5   76-12     25-34 25-15
Piet Potgieter 19 May Home 26-24 38-5 12-12   41-5   27-0 12-20 17-44
Frikkie Meyer 25 May Away 13-19 40-14 40-15   31-14   22-5 73-0 64-11
Limpopo Semi-Finaal 9 June Away 25-17 BV 71-5 FM 17-19 PP 20-17 PP          
Limpopo Finaal 21 July Away 16-10 FM       22-24 ELL        

MERENSKY NTK RUGBY WEEK  - 3-7 APRIL 2018

TEAM DATE SCORES DATE SCORES DATE SCORES
u.14A 5 April MHS 19-10 PHS 6 April MHS 26-21 MHS u.15B    
u.14B 5 April MHS 5-64 u.15 Inv 6 April MHS 0-62 PHS A    
u.15A 5 April MHS 15-21 PHS 6 April MHS 0-28 PHS    
u.15B 5 April MHS 5-27 PHS 6 April MHS Inv 0-48 PHS    
u.16A 4 April MHS 55-8 PHS 5 April MHS 67-5 Malibu 7 April MHS 67-0 DZJ
u.16B 4 April MHS 14-38 Hudson 5 April MHS 0-61 PHS    
2nd 4 April Barbarians 33-45 DZJ 5 April MHS 20-59 Malibu 7 April MHS 52-0 Michell House
1st 4 April MHS 41-24 Malibu 5 April MHS 64-0 Hudson 7 April MHS 45-19 Malibu

2017 Results

Ellisras - 4 March 2017

RESULTS:
u.14A - won 17-7
u.14B - lost 15-19
u.15A - lost 5-15
u.16A - drew 20-20
3rd - lost 7-22
2nd - won 33-3
1st - won 16-14


HTS Tom Naudé, Polokwane - 11 March 2017

RESULTS:
u.14A - won 22-17
u.15A - won 48-10
u.15B - won 48-14
u.16A - lost 14-15
2nd - won 34-7
1st - won 53-15


Piet Potgieter, Mokopane - 25 March 2017

RESULTS:
u.14A - lost 17-27
u.15A - won 14-5
u.16A - lost 7-27
2nd - lost 21-22
1st - won 24-12


Rob Ferreira, White River - 22 April 2017

RESULTS:
u.14A - lost 19-22
u.14B - lost 0-19
u.15A - lost 7-26
u.15B - lost 5-29
u.16A - won 22-7
2nd - won 33-5
1st - won 19-15


Lydenburg - 25 April 2017

RESULTS:
u.14A - won 24-12
u.14B - won 10-5
u.15A - won 17-12
u.15B - won 34-5
u.16A - won 43-0
2nd - won 12-5


PHS, Polokwane - 13 May 2017

RESULTS:
u.14A - lost 0-46
u.14B - lost 7-35
u.15A - lost 8-10
u.15B - lost 5-39
u.16A - lost 0-73
u.16B - lost 0-89
3rd - lost 7-47
2nd - lost 12-22
1st - lost 15-25


Frans du Toit, Phalaborwa - 20 May 2017

RESULTS:
u.14A - won 54-5
u.15A - won 52-13
u.16A - won 19-7
2nd - won 41-12
1st - won 54-14


Ben Vorster, Tzaneen - 27 May 2017

RESULTS:
u.14A - lost 21-22
u.14B - lost 22-27
u.15A - won 20-10
u.15B - lost 7-44
u.16A - lost 5-37
u.16B - lost 5-65
3rd - lost 10-39
2nd - lost 12-50
1st - lost 11-43


Louis Trichardt - 3 June 2017

RESULTS:
u.14A - won 37-14
u.15A - won 22-0
u.16A - gelykop 19-19
2nd - lost 10-12
1st - lost 27-21


2016 Results

Lydenburg (away) - 27 February 2016

Cancelled due to rain.


Piet Potgieter (home) - 5 March 2016

SCORES:
u.14A - drewp 7-7
u.14B - won 10-5
u.15A - lost 10-29
u.16A - won 16-13
3rd - lost 17-19
2nd - won 27-19
1st - lost 15-24


Ellisras (home) - 12 March 2016

SCORES:
u.14A - won 28-12
u.14B - won 15-14
u.15B - won 25-0
u.16A - lost 10-15
3rd - won 32-0
2nd - won 10-5
1st - won 36-13


Rob Ferreira, White River (home) - 16 April 2016

SCORES:
u.14A - lost 0-60
u.14B - lost 5-31
u.15A - won 15-10
u.16A - lost 22-29
3rd - won 21-5
2nd - won 16-6
1st - won 34-12


Louis Trichardt (home) - 23 April 2016

SCORES:
u.14A - won 31-10
u.15A - lost 5-29
u.16A - won 22-14
1st - won 66-14


Ben Viljoen (away) - 27 April 2016

SCORES:
u.14A - won 36-12
u.15A - lost 15-17
2nd - lost 0-33

Because of provincial trials the u.16 and 1st teams did not play against Ben Viljoen on this day.


Eric Louw (home) - 7 May 2016

SCORES:
u.14A - won 52-0
u.15A - won 36-0
u.16A - won 79-0
1st - won 48-9


Frans du Toit, Phalaborwa (away) - 21 May 2016

SCORES:
u.14A - won 23-13
u.15A - won 15-12
u.16A - won 47-5
2nd - won 48-12
1st - won 8-6


Limpopo Semi Finals - 11 June 2016

SCORES:
u.14A vs Piet Potgieter - won 17-5
u.15A - lost 12-22
u.16A - lost 27-41
2nd (finals) - lost 0-25
1st vs Hans Strijdom - won 35-6

u.14 and 1st teams through to the Limpopo finals.


Limpopo Finals - 23 July 2016

SCORES:
u.14A vs Ellisras - lost 5-16
1st vs Ben Viljoen, Groblersdal - lost 24-42

Both teams through to the Beeld play-offs.


Beeld Play-offs - 30 July 2016

u.14A vs Die Wilgers - won 41-7
1st vs Erasmus, Bronkhorstspruit - won 15-13

Both teams through to the Beeld semi finals.


Beeld Semi finals - 13 August 2016

u.14A vs Hartbeespoort - won 15-12
1st vs Vryburg - lost 10-36


Beeld Finals - 20 August 2016

u.14A vs Vryburg - lost 5-17

u.14A is Beeld runner-up!